Интервю на Д-р Дянкова за вестник „Бряг” 2010 година

КРАСОТА   БЕЗ   РИСК

Д-р Диана Дянкова е завършила образование в Медицински Университет – София. Има призната специалност по Кожни и венерически болести и поредица от следдипломни квалификации в различни области на дерматологията – алергология, криотерапия, медицинска козметика с правоспособност за приложение на Химичен пилинг, Ботокс, Дермални филъри, Мезотерапия.Член е на Българското дерматологично дружество и на Европейската Академия по Дерматология и Венерология (EADV). Д-р Дянкова е Началник Кожно отделение в ОДКВЗС – Русе. Прилага своя опит и в частен кабинет в гр.Русе.

Вестник Бряг: Д-р Дянкова, напоследък много се коментират успоредно два проблема: използването на некачествени импланти за увеличаване на бюста, както  и извършването на естетични процедури от хора без необходимата квалификация, например в козметични студия. Какъв е вашият коментар по темите?

Д-р Дянкова: Това е една много дълга тема, която нашата дерматологична общност дискутира отдавна, особено след като Козметичната дерматология се разви значително.  Напоследък въпросът се появи в публичното пространство, най-вече след като френската фирма „Поли Имплант Протийз “(PIP) изтегли от пазара своите гръдни импланти и предупреди за възможни рискове при носенето им. Българските пластични хирурзи реагираха веднага, но излезе наяве изключително наболелия проблем за липсата в България на Стандарт за извършване  на естетични медицински дейности, каквито са и поставянето на Ботокс, дермални пълнители ( Филъри), или прилагане на лазери за естетични цели. Защото е недопустимо днес да се организират „Ботокс-партита” или да се подарява силиконов бюст на тийнейджърки.

Вестник Бряг: Какво представлява Стандарта за извършване на естетични дейности и кой го определя?

Д-р Дянкова: Стандартът – това са правила за извършване на една дейност. Те определят кой, къде и какво може да извърши. Каква квалификация е необходима за всяка медицинска дейност, както и необходимото оборудване. Стандартите определят и т.нар. „Ниво на компетентност”, което практически разделя здравните заведения на категории по отношение на сложността на извършваните дейности. Всяка медицинска специалност има собствен стандарт: дерматология, хирургия, педиатрия и т.н. Стандартите се изготвят в унисон със съвременната медицина и законодателството у нас и в чужбина.

Вестник Бряг: Да го кажем по-просто, козметични процедури ли са Ботокса, Мезотерапията, поставянето на филъри  и лазерният пилинг и кой е компетентен да ги прави?

Д-р Дянкова: Красотата днес се  разглежда като част от  здравето. Процедури като Ботокс, Мезотерапия, поставяне на филъри, Пилингите или лазерното лечение – това всъщност е медицина в нейното по-високоспециализирано съвременно допълнение към познатите класически методи. Прилагането им от немедицински и неквалифицирани лица, дори и в красива обстановка, е рисковано за пациентите.

Вестник Бряг: Какви негативни последствия може да има за този,  който се е доверил на неспециализирано лице?

Д-р Дянкова: Процедурите, които посочих, се прилагат и в други сфери от медицината, напр. спортна медицина, офталмология , ортопедия. Познати са отдавна на лекарите. Като техники за борба със стареенето се прилагат в последните десетилетия и принадлежат към един нов клон от медицината, какъвто е Естетичната медицина. Не е достатъчно да видим как Ботокс заглажда бръчките, за да решим да си направим. Трябва да изясним проблема. Болест или кожен дефект? Лечение или корекция? Има ли противопоказания за съответната процедура? Какво е нивото на общото здраве, какви са навиците на пациента? Каква е неговата възраст, защото много от манипулациите имат  минимална и максимална възрастова граница. Реални ли са му очакванията? Изграждането на диагнозата,  решението за подход към всеки пациент и вземане на неговото информирано съгласие  е по силите единствено на лекаря. В противен случай има риск от усложнения.

Вестник Бряг: Д-р Дянкова, като специалист имала ли сте такива случаи в практиката?

Д-р Дянкова: Да, имала съм, както и всеки от колегите е имал подобни случаи. Например, при мен са идвали за помощ пациенти, получили усложнения ( възпаления и белези)  след  лекуване на  акне при неспециалист. Или премахване на различни кожни образувания по всевъзможен начин – мазане с непознати разтвори, рязане, горене и т.н. и цикатрикси след това. Също и случаи с  мезотерапия, извършени в козметичен салон, и настъпило впоследствие влошаване, защото са били налице противопоказания за такива манипулации.  Става дума за точна диагноза на състоянието на пациента. За разпознаване на болестта, за нейните причини, за хода на едно заболяване. Ако не знаем какво му има на пациента, колкото и добре технически да изпълним една лечебна процедура, резултатът няма да е добър. Най-опасно е с пигментите образувания, защото не се разпознават. Имах случай преди време, когато лице със спорна квалификация беше намазал бенките на едно момиче с неназована киселина и месеци след това се борихме да затворим раните, докато накрая останаха видими белези.

Вестник Бряг: Д-р Дянкова, има ли в Русе места, където се правят естетични процедури от неоторизирани лица?

Д-р Дянкова: Да, ние, дерматолозите, знаем за козметични салони в града, където персоналът им  прави мезотерапия, поставят се филъри , работи се с лазери. Дълбоко уважавам труда на козметика и смятам, че зад техните умения стои продължително обучение. Наистина наличието на Стандарт по естетична медицина ще регламентира правилата за отделните дейности и нивото на компетентност за тях.

Вестник Бряг: Каква е причината жените да се обръщат и към  неспециалисти, когато става дума за козметични манипулации? Не знаят че това е от компетенциите на дерматолози или по-ниската цена на услугите?  Каква е истината и какво ще посъветвате русенки, решили да бъдат в крак с времето и да си правят естетични процедури?

Д-р Дянкова: Цените зависят от качеството на използваните продукти. Лицензираните и разрешени в България филъри и Ботокс са с по-високи цени от неразрешените, идващи от Китай, например. Същото е и с лазерните процедури. Висок клас лазер, по-високи цени. Лицензирането на продукта обаче гарантира неговата безопасност, а това е важно за крайния резултат. Но аз не мисля, че цените са водещите, когато се избира мястото на която и да е процедура. По-скоро липсата на информация, навикът да се отъждествяват всякакви въздействия  по  външния вид с козметичното студио, понякога по-агресивна реклама. Вярвам, че в най-скоро време тези дейности ще бъдат регламентирани, в името на пациента.

Аз поздравявам Вашите читатели и им желая да са здрави! Нека бъдат и красиви! Да знаят, че основното правило в медицината е: Първо не вреди! Че лекарят е компетентен и отговорен, че знае какво да направи и кога да спре. И че здравето и красотата на всеки са в собствените му ръце.

Интервю на Д-р Дянкова за вестник „Бряг” 2010 година

Коментирайте

*

Търсене