АКНЕ – ИСТИНИ И ЗАБЛУДИ
Акнето е едно от най-често срещаните кожни заболявания. Разполага се предимно по лицето, което е основната причина за естетичните проблеми. По същество Акнето се описва като заболяване на космено-мастния апарат. Мастните жлези в съседство с космите нормално произвеждат секрет, наречен себум. Той обикновено се оттича по повърхността на кожата. При акне количеството на този секрет е увеличено, като същевременно е затруднено неговото отделяне и се стига до натрупването му. Образуват се отворени комедони (черни точки) и затворени комедони (бели точки). Те от своя страна запушват космения отвор, себумът не може да се отдели и се разнася, като предизвиква образуването на гноевидния обрив на акнето. Причините за появана на Акне са различни и свързани помежду си. Важен момент е индивидуалната наследственост, от която зависи големината на мастните жлези и тяхната активност. Акнето често се асоциира с мазна себорея. Друга причина е повишеното количество хормони, наречени андрогени, които се образуват от надбъбречните жлези. Тези хормони и техните метаболити са налични и при мъже, и при жени, предизвикват уголемяване на мастните жлези и по-обилно образуване на мастен секрет, като така от Акне се засягат и двата пола. Сред причините за акне се посочват и някои лекарства, напр. кортикостероиди, антиепилептици, седативни средства, халогенни елементи (хлор, бром и др.). Днес е сигурно, че причините за акнето са разнообразни и не напълно изучени. Появява се при всяка раса и във всяка възраст. Случва се деца да се родят с комедони или гнойни обриви, но те по-често сами се излекуват. Най-засегната е възрастта на тийнейджърите, откъдето и названието „младежко акне”. Напоследък болестта зачестява в по-напреднала възраст, над 30 години, като в тези случаи освен хормонални причини се търси и грешка в козметиката (напр. употреба на по-мазни кремове), професионален контакт с минерални масла, съпътстващи заболявания. Акнето протича в по-леки , умерени и много рядко в тежки форми. За леките форми е характерно присъствието на отворени комедони (черните точки), затворени комедони (видни като бели точки) и се разполага предимно по лицето. При по-тежките форми се развиват по-малки или по-големи възли, понякога с възпаление и образуване на гной на повърхността им, като след преминаването им остават по-повърхностни белези. Съществуват и много тежки форми на акне, които за щастие са рядкост. При тях обривът се разпространява освен по лицето, и по гърба, гърдите, седалището, гънките, където се оформят големи възли, кисти, инфилтрати и е възможно образуването на абсцеси. Белезите след тези обриви са дълбоки. Съществуват и някои други форми на акне, като например т.нар. “поддържано акне”. Развива се в резултат на неправилни грижи за кожата или непрекъснато разчесване и разнасяне на обрива. Между другото е често срещан проблем, който е преодолим, стига да има разбиране от страна на пациента.
Съществуват много широко разпространени грешни твърдения за акнето, които, ако се приемат на доверие, могат само да влошат заболяването. Сред тях са тези, че акнето трае през пубертета, след което само ще изчезне. Или пък, че след започване на активен полов живот кожата се оправя от всякакви пъпки. Друга заблуда е, че слънцето лекува. Тук истината е, че ултравиолетовите лъчи имат противовъзпалително действие и затова след облъчване обривът засъхва, но кожата с тен се удебелява и в нея се образуват много комедони, които седмици след това се възпаляват с появата на множество гнойни пъпки. Такъв е ефектът и след посещение в солариум. Неправилно е и твърдението, че акне се причинява от липса на хигиена. Митовете за храната, която причинява акне, са безкрайни. Истината е, че някои храни, приемани прекалено (мазнини, въглехидтати, пържени ястия) могат да влошат вече съществуващо акне. Необходимо е също тези, които страдат от акне, да пият повече течности. Токсините са разтворими и с водата най-лесно и бързо се изхвърлят от организма. Но от сладките газирани напитки няма полза.
Лекарите са забелязали също, че трудно се лекуват строгите вегетарианци, които се отказват не само от месото, но и от млякото, яйцата, рибата. Небалансираното хранене не само не прибавя красота, но оказва сериозно затруднение при лечението на акнето. Друга истина е, че пушенето вреди на акнето. Вредят и неправилно подбрани козметични средства, които са твърде мазни и могат да запушат порите, с което се активира акне. Напоследък много се дискутира ролята на стреса като причина за поява на акне или фактор за влошаването му.
Лечението на Акне е важно да започне възможно най-рано, за да се избегне образуването на белези. Акнето се лекува от специалист-дерматолог със широка гама от външни и вътрешни медикаменти. Самолечението крие риск от грешки и утежняване на формата на заболяването. Процесът на лечение е сложен и понякога дълъг, особено в по-тежките случаи. Няма универсално лекарство за акне. Винаги се преценява формата на протичане на болестта, налична или липсваща себорея, предишни използвани средства, възрастта на пациента, типа на неговата кожа, работната среда, съпътстващи заболявания и лекарствата, с които те се поддържат, че дори и сезона, в който стартира лечението. Ако вече са налице белези, в съображение влизат и някои естетични процедури, като козметично почистване, микродермабразио, пилинг. Крайната цел на лечението е да се премахне обрива, да се спре появата на нов, да се въздейства на евентуални белези и накрая да се подобри самочувствието, като се премахне неудобството, което болестта причинява. Към момента в аптеките много лекарства имат промоционални продажби, но е необходима рецепта от дерматолог.
Акне след вътрешно и външно медикаментозно лече-
ние, комбинирано с химичен пилинг.
Д-р Диана Дянкова, дерматолог
Русе, ул.Мостова – 18; 0888 33 22 93